Krmení
Výživa
Krmiva vyrobená v České republice ještě počátkem 90. let byla velmi pochybné kvality, protože Češi neměli k dispozici potřebné znalosti a moderní technologie. První podnikatelé si krmiva vyráběli doslova doma „v garáži“, takže výrobky z této doby nesplňovaly základní nutriční ani hygienické požadavky. V té době měly „západní země“ za sebou více než dvacetiletou zkušenost s výrobou granulí. Od 60. let probíhal v zemích západní Evropy výzkum v oblasti výživy, zejména v Anglii a Francii. V 80. letech došlo k rozšíření průmyslově připraveného krmiva po celém světě; tedy kromě států za „železnou oponou“
Kočka je od přírody masožravec a lovec. Její strava by se měla skládat převážně z masité stravy a měla by být bohatá a na živočišné tuky a bílkoviny. V průběhu dne ji můžeme dopřát pamlsek, který je určen speciálně pro kočky a dá se zakoupit ve specializovaných obchodech pro domácí mazlíčky. Zajisté nepohrdne ani nějakou dobrotou z naší kuchyně. Můžeme ji dopřát sýra, mléko, zeleninu, ovoce… a mnoho jiných pochutin. Velice oblíbenou pochutinou je třeba ryba (může být i uzená makrela apod.)
Koťata se krmí šestkrát denně maličkými porcemi. Kromě nejdůležitější složky - bílkovin - musí potrava velmi rychle rostoucích koťat obsahovat dostatečné množství minerálních látek, stopových prvků a vitaminů. U koťat je potřeba se zvyšujícím se věkem snižovat denní dávky potravy a postupně omezit je jen na dvě krmení denně.
Dospělou kočku bychom měli krmit dvakrát až třikrát denně (menší porce) a to v pravidelných intervalech. Jídlo bychom ji neměli ponechávat déle než třicet minut. Po třiceti minutách jí jídlo seberte. Pokud nějaké jídlo zbude, uchovejte ho v ledničce a před dalším podáním ho nechte ohřát, může vám pomoci i mikrovlnná trouba. Krmení nesmí být ani moc teplé (horké) ani studené, nejvhodnější je pokojová teplota jídla. Krmení se podává vždy v čisté, vymyté misce. Během dne ji můžeme odměnit nějakou laskominou, která je určena pro kočky.
Březí kočku krmíme většími porcemi a častěji a to ve třech až čtyřech intervalech za den. Toto provádíme až v druhé polovině březosti, protože až tehdy se vyvíjí plod. Strava by měla být bohatší na minerály a vitamíny.
Kočičí dědečky a babičky krmíme třikrát nebo čtyřikrát denně malými porcemi.